Πατέρας εν δράσει...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Πατέρας εν δράσει...

Γιατί να έχουν μόνο οι μαμάδες δικαίωμα... Εμείς παιδί, δεν έχουμε;


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Να το πουλήσω... να μην το πουλήσω...

+2
Godfather
jimagic
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

jimagic

jimagic
Admin

Όταν ήμουν μικρός, ο πατέρας μου είχε ένα αυτόματο suzuki!
Με το που άρχισα να μεγαλώνω και να καταλαβαίνω τι είναι το μηχανάκι και να
αρχίζει να μπαίνει το 'μικρόβιο' της μηχανής μέσα μου,... τσααακ!!! πάει το μηχανάκι!
Λίγο τσακωμός... λίγο μουρμούρα... λίγο έκανα πίσω εγώ,...
και στα 24 μου πήρα το πρώτο μου μηχανάκι!
Πιστεύω ότι καλό μου έκανε που δεν 'καβάλησα' μηχανή από τα 18 μου, γιατί είτε το θέλουμε
είτε όχι, το μυαλό μας στα 18 δεν έχει ωριμάσει τόσο όσο χρειάζεται για να αποφύγουμε
τις διάφορες τρέλες!

Τώρα, τον καταλαβαίνω απόλυτα για την επιλογή που έκανε τότε, και αρχίζω από τώρα να σκέφτομαι
τι θα κάνω κι εγώ όταν με το καλό έρθει εκείνη η ώρα και σε μένα!!! Laughing

2Να το πουλήσω... να μην το πουλήσω... Empty Α ΡΕ ΠΑΤΕΡΑ Τετ 04 Μάης 2011, 1:32 am

Godfather

Godfather

Φίλε μου, δεν υπάρχει λόγος να τρελένεσαι από τώρα για το αν θα το πουλήσεις ή οχι.
Αν θελεις την γνώμη μου μην την πουλήσεις γιατι θα το μετανιώσεις.
Στην τελική καλήτερα το παιδί σου να μάθει να οδηγεί μοτο απο εσένα παρά απο κανένα φίλο του και μάλλον χωρίς να το ξέρεις Very Happy

pulsar



Μητσο πουλατο πουλατο vstom 1000 εχεις Razz lol! παρε ενα 650 να μαθει το παιδι απο μικρο να εχει σωστο μηχανακι

spyrosk58



Αν και νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς ακόμα για να μπεις σ' αυτό το δίλημμα, εγώ που είμαι κοντά (17 ο υιός) του δήλωσα ότι δεν πρόκειται να του πάρω ποτέ μηχανάκι. Αν θέλει, ας πάρει μόνος του όταν θα μπορεί. Όσο για το να μάθει, προς το παρόν του μαθαίνω αυτοκίνητο, αργότερα βλέπουμε ...

mikios

mikios

εγώ δεν το πουλώ!
Και μένα οι γονείς μου ήταν αντίθετοι, ιδιαίτερα η μάνα μου... όταν πήρα πτυχίο και είδε πως είχε πήξει λιγάκι το μυαλό μου, μου έκανε δώρο το δίπλωμα για μοτο. Την 1η μοτο όμως την αγόρασα με δικά μου χρήματα, και ήταν η καλύτερη αγορά που έκανα ποτέ. Έχοντας όμως κάνει πολύ μακρύ δρόμο από τότε, και έχοντας κάνει σχεδόν όλα τα λάθη του αρχάριου στην πορεία μου (βγάζοντάς την καθαρή ευτυχώς) στα δικά μου παιδιά θα δείξω άλλο δρόμο.
Θα μου πείτε, σκέφτομαι έτσι γιατί δεν έχω παιδιά (ακόμα), αλλά ακούστε τη γνώμη μου:
πρώτα πρώτα έχω καταλάβει ότι το καλύτερο σχολείο οδήγησης είναι το χώμα. Δεν μιλάω για εξτρίμ πράγματα, αλλά αν είχα μάθει με εντουράκι δεν θα κινδύνευα να φαω τα μούτρα μου τα πρώτα 2 χρόνια με μοτο. Αυτή πιστεύω πως είναι η σωστή διαδρομή για ξεκίνημα, και για καλυτέρευση για εμάς τους "μεγαλύτερους". Επίσης, επιφέρει άλλο ένα θεμιτό αποτέλεσμα. Οι μαθημένοι στο χώμα, δεν γίνονται "ασφάλτινοι γκαζοφονιάδες", οπότε γλιτώνεις πολύ άγχος στο μέλλον να δεις το κοπέλι πάνω σε κανα μπούσα και να σου λέει χτύπησα μια 300άρα πάλι σήμερα... affraid
Δεν πρέπει να προστατεύεις τα παιδιά από τα πάντα, πρέπει να τους δίνεις να επιλέγουν, και να τα βοηθάς να κάνουν τις σωστές αποφάσεις. Πάνω απ' όλα όμως, πρέπει να κάνουν και κάποια λάθη μόνα τους.

jimagic

jimagic
Admin

Λοιπόοοον......
Τελικά είμαι τυχερός, και δεν έχω να σκεφτώ τι θα ήταν καλύτερο...
να το πουλήσω, ή να μην το πουλήσω!
Ο θεός μου έδωσε κοριτσάκι!
Τώρα έχω άλλο πρόβλημά!!! (τώρα... σε 15 χρόνια!!! Laughing )
Θα πρέπει να της περάσω στο μυαλό και να το έχει σαν δεδομένο,
ότι:

ΔΕΝ ΚΑΒΑΛΑΜΕ ΠΟΤΕ ΜΗΧΑΝΗ ΧΩΡΙΣ ΚΡΑΝΟΣ!

ΠΡΙΝ ΑΝΕΒΟΥΜΕ ΣΕ ΜΗΧΑΝΗ, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΥΝΑΝΤΗΘΕΙ
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ!!! Very Happy jocolor

Άσε που πρέπει να πάρω κι ένα κάμπριο... έτσι ώστε να μην θαμπώνεται από τα τουτού των υποψήφιων!!! Laughing Laughing Cool

mikios

mikios

jimagic έγραψε:ΠΡΙΝ ΑΝΕΒΟΥΜΕ ΣΕ ΜΗΧΑΝΗ, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΥΝΑΝΤΗΘΕΙ
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ!!! Very Happy jocolor

...και να μην του έχει σπάσει το σαγόνι! What a Face

REBEbeLac



Η αλήθεια είναι οτι το θέμα μηχανή δεν υπήρξε στο σπίτι μας. Προσωπικά πιστεύω ότι όταν το παιδί βλέπει τους γονείς με μηχανή "εξοικοιώνεται" περισσότερο με την ιδέα στην καθημερινότητά του οπότε είναι επόμενο να ζητήσει και εκείνο μηχανή. Τώρα εξαρτάται αν εσύ εισαι οκ με αυτό. Εγώ τρέμω με την ιδέα Smile

Πάντως να ξέρεις ότι η δική μου η κόρη ζήτησε στα 8 της μηχανή!!!! Της απάντησα "φυσικά κουκλίτσα μου αρκει να έχει 4 ρόδες!!" .... Και γέλασα με την "εξυπνάδα μου".... μέχρι που είδε τις γουρούνες και συμφώνησε!!!!!! Shocked Very Happy

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης